Лабораторія систем зрошення та дренажу

ЛАБОРАТОРІЯ СИСТЕМ ЗРОШЕННЯ ТА ДРЕНАЖУ

Завідувачка лабораторії – Бабіцька Олена Анатоліївна, кандидат техн. наук.
тел.: +38(066) 11 83 044
e-mail: helena-babitska@ukr.net
Ідентифікатори та профілі: ORCID; Google Академія

Науковий супровід:

Савчук Дмитро Петрович, кандидат техн. наук,
Ідентифікатори та профілі: ORCID; Google Академія

Науковці та фахівці лабораторії:

Поліщук  Віталій Васильович,   кандидат с.-г. наук, провідний науковий співробітник
Ідентифікатори та профілі: ORCID; Google Академія; Scopus

Марченко  Ольга Анатоліївна,  кандидат біолог. наук, с.н.с., старший  науковий співробітник
Ідентифікатори та профілі: ORCID

Павелківська   Ольга Євгенівна, кандидат с.-г. наук, науковий співробітник

Котикович Ігор Вікторович, науковий співробітник
Ідентифікатори та профілі: ORCID; Google Академія

Харламов Олексій Ігорович, науковий співробітник
Ідентифікатори та профілі: ORCID; Google Академія

Ясенчук Тарас Олексійович,  провідний інженер

Васильєв Андрій Андрійович,  інженер

Тематика наукових досліджень 
– удосконалення існуючих та розробка нових видів, методів та методик проведення випробувань технічних засобів зрошення;
– дослідження працездатності технічних засобів зрошення під час експлуатації;
– вивчення впливу комплексу факторів (якості поливної води, добрив, пестицидів та інших агрохімікатів) на зміну витратних характеристик краплинних водовипусків;
– випробування механічних та функційних характеристик технічних засобів зрошення (мікродощувачі, краплинні водовипуски, поливні трубопроводи) вітчизняного і закордонного виробництва;
– створення теоретичних і методичних основ оптимізації параметрів зрошувальних систем та засобів зрошення;
– дослідження експлуатаційних характеристик нових конструкцій зрошувальних систем, дощувальних машин та установок;
– розроблення способів і засобів підвищення енергоефективності зрошувальних систем і дощувальних машин;
– розроблення рекомендацій щодо умов застосування сучасних способів та засобів зрошення сільськогосподарських культур, які забезпечують ощадливе використання водних та енергетичних ресурсів;
– дослідження і обґрунтування параметрів технічних засобів управління поливами на системах зрошення зі створенням дослідних і експериментальних зразків;
– розробка та виготовлення експериментальних зразків технічних засобів для збирання поливних трубопроводів систем краплинного зрошення.

Наявні розробки:

1. Рекомендації з відновлення та модернізації внутрішньогосподарської зрошувальної мережі для використання сучасної дощувальної техніки.
В рекомендаціях наведено існуючий стан внутрішньогосподарської зрошувальної мережі в Україні, техніко-економічні показники дощувальних машин, що використовуються та основні типи і узагальнені параметри сучасної дощувальної техніки, яка може бути використана як на існуючій, так і відновленій зрошувальній мережі. Викладено основні вимоги, які має бути враховано під час відновлення та модернізації внутрішньогосподарської зрошувальної мережі, принципові схеми використання сучасної дощувальної техніки на існуючій та відновленій мережі та порядок оцінки економічної ефективності запропонованих заходів.
Рекомендації призначено для фахівців, діяльність яких безпосередньо пов’язана з питаннями проектування, будівництва та експлуатації внутрішньогосподарської зрошувальної мережі з дощувальними машинами. Будуть корисні також для фахівців сільського та водного господарства, фермерів, наукових працівників, студентів навчальних закладів аграрного спрямування.
2. Перспективний ряд і основні параметри поливної техніки для вітчизняного виробництва (рекомендації).
У рекомендаціях наведено техніко-економічне обґрунтування необхідних обсягів та типів поливної техніки для її використання в Україні. Визначено перспективний ряд та основні параметри поливної техніки для організації її виробництва. Зокрема, визначено оптимальні питомі витрати електроенергії, дизельного палива, екологічно безпечні параметри рівномірності та якості дощу.
Рекомендації призначено для управлінських структур Мінагрополітики України та інших структур, які займаються питаннями закупівлі та організації виробництва поливної техніки. Будуть корисні також для фахівців сільського та водного господарства, фермерів, наукових працівників, студентів навчальних закладів аграрного спрямування.

3. Пристрій для механізованого укладання поливних трубопроводів систем краплинного зрошення.

Технічні характеристики:
– тип трактора для агрегатування – кл. 1,4
– глибина укладання – до 15 см
– швидкість укладання – до 20 км/год
– тип трубки, яку укладають – жорстка
– кількість рядів для одночасного укладання –1-3
– відстань міжряддя між робочими органами – 50-200 см.

4. Пристрій для механізованого збирання поливних трубопроводів

Технічні характеристики:
– кількість рядів для збирання поливних трубопроводів систем краплинного зрошення – 1 (для 1 модуля);
– привід барабана – механічний;
– довжина трубки, яка намотується на барабан – до 1500 м;
– глибина підкопування до 15 см;
швидкість збирання до 15 км/год

5.Методика випробувань технічних засобів мікрозрошення.

У методиці розкрито питання проведення випробувань технічних засобів мікрозрошення на відповідність міжнародним і національним стандартам. Визначено перелік нормативних документів, за якими регламентують відповідність, умови проведення випробувань, засоби випробувальної техніки, вимоги до безпеки під час проведення випробувань та кваліфікації фахівців, розроблено порядок проведення випробувань та форми представлення результатів.
Методика призначена для фахівців випробувальних лабораторій науково-дослідних установ, вищих навчальних закладів та підприємств виробників.

 Послуги та напрями співпраці:

1. Перевірка конструкцій та якості виготовлення мікродощувачів, краплинних водовипусків, поливних трубопроводів (розмір прохідного каналу, товщина стінки, внутрішній діаметр, інтервал між водовипусками).

2. Механічні випробування на міцність водовипусків, мікродощувачів, поливних трубопроводів (міцність на розтяг, міцність під час гідростатичного тиску, міцність на розтяг за підвищеної температури, міцність на розрив з’єднань фітингів та трубопроводів).

3. Випробування функційних характеристик мікродощувачів, поливних трубопроводів, краплинних водовипусків (рівномірність витрат води, витратно-напірна характеристика, витрата води як функція вхідного тиску, стабільність витрат води).

4. Проектування та виготовлення випробувальних стендів для перевірки якості технічних засобів зрошення.

5. Встановлення причин засмічення краплинних водовипусків у поливних трубопроводах систем краплинного зрошення та розробка методів їх усунення

6. Визначення природи засмічень краплинних водовипусків та їх фотографічна експертиза

7. Біологічна оцінка пестицидів та агрохімікатів у посівах (насадженнях) зернових, зернобобових, технічних, овочевих, плодово-ягідних культур та картоплі (реєстраційні дослідження).
8. Еколого-фізіологічна оцінка дії пестицидів та агрохімікатів на рослинні, ґрунтові та водні екосистеми.
9. Проектування та будівництво систем зрошення (краплинне, дощування, мікродощування, підґрунтове та ін.) овочевих і просапних, багаторічних плодових і ягідних культур, виноградників, хмільників, технічних культур, маточників і розсадників, газонів, паркових насаджень та насаджень присадибних ділянок і т.д.
10. Топогеодезичні та ґрунтові обстеження проектних ділянок зрошення.

Приклади реалізації проектів:
– випробування та експертиза трубопроводів з інтегрованими водовипусками з встановленням причин засмічення краплинних водовипусків та розробкою заходів з їх усунення для компаній ПрАТ «Пайплайф Україна», ПСП «Агрофірма «Роднічок», ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС»;
– проектування та будівництво систем зрошення для агрогосподарств ВАТ «Терезине» Київської обл. (6,4 га), ФГ «Родина-2010» Київської обл.. (4 га), ПСП «Антонівське» Київської обл.. (3 га), ФОП «Кисіль» Київської обл.. (2 га), ФГ «Перфект» Закарпатської області (23 га), СТОВ «Жахнівка» Вінницької області (82 га).

Comments are closed.